Чи варто дітям вчитися влітку: баланс між навчанням та відпочинком
Опубліковано 07 Травень 2025 о 10:00
Блог Діти в місті Запоріжжя > Розвиток > Чи варто дітям вчитися влітку: баланс між навчанням та відпочинком

Photo: Freepik
Літні канікули – це час, на який діти чекають з нетерпінням. Нарешті, не треба вставати зранку і йти до школи, вчити уроки, займатися з репетитором. Раніше літо цілком і повністю належало дітям, але сьогодні все частіше навіть влітку діти продовжують присвячувати час навчанню. «Діти в місті» розбиралися, чи варто навантажувати дітей влітку, і як знайти здоровий баланс між розвитком і відпочинком.
Читайте також: Літні табори для дітей в Україні та за кордоном 2025
Розвиток дитини влітку
Навчання у вересні завжди починається з повторювання матеріалу. Це пов’язано з тим, що за літо діти забувають близько 20-30% матеріалу та навичок з основних предметів. Якщо не практикувати набуті навички з математики та мови, то дитина дійсно багато чого забуде. Але це не означає, що треба щодня саджати дітей за підручники.
Літо – чудовий період для того, щоб прокачувати Soft Skills. Це навички, які необхідні всім успішним людям для досягнення результатів та конкурентоспроможності.
До них відносять:
- самостійність,
- емоційний інтелект,
- креативність,
- вміння домовлятися,
- моторика.
Літні канікули – природний простір для того, щоб розвивати дитячий мозок через гру та розваги, через нові соціальні ситуації. Влітку дитині вкрай необхідні нові формати навчання. Добре працює читання художньої літератури, яка цікава вашій дитині. Це можуть бути навіть комікси або манга. Прекрасно розвивають дитину подорожі, поїздки, екскурсії та інші активності, де дитина постійно знайомиться з чимось новим.
Головне правило навчання влітку – дитина має робити все із цікавості, а не під тиском.
Важливість відпочинку
Photo: Freepik
Втім, навіть з розвитком та навчанням не варто забувати про відпочинок, який не менш важливий, ніж опанування нових знань. Хронічне освітнє навантаження дуже швидко призводить до вигорання, втрати інтересу до навчання та навіть улюбленого хобі. Психологи наголошують, що діти повинні мати час, коли абсолютно нічого не роблять, і нічим не зайняті. Навіть нудьга дуже корисна для розвитку дитини, адже вона змушує уяву працювати.
Вам може сподобатися наша стаття: 10 неочевидних речей, які впливають на розвиток дітей
Як знайти баланс
Photo: Freepik
Для початку – відмовтеся від розкладу. Краще планувати тиждень загалом і справи, яким варто приділити час за цей період. Нехай дитина сама вирішує, коли приділити час навчанню, коли – прогулянкам та зустрічам з друзями, а коли просто полежати вдома і подивитися серіали.
Експериментуйте з форматами навчання. Це можуть бути майстер-класи, квести, досліди, цікаві YouTube-лекції. Насправді, YouTube – це прекрасне поле для навчання. Є багато цікавих лекцій про українських письменників, про космос та науку, про логіку та математику. Наприклад, якщо дитина хоче дізнатись, як зробити слайм - це вже справжня хімія.
Дослухайтеся до дитини та її бажань. Якщо вона не хоче чогось робити, можливо її ресурс вже вичерпаний і їй необхідний відпочинок. Змиріться з тим, що не кожне літо має бути продуктивним. Головна задача батьків – не зробити його токсичним від перенавантаження.
Навчання влітку має бути направлене на розвиток особистості в широкому сенсі. Дитина активно розвивається фізично і повинна мати можливості для емоційного зростання. Правильні навантаження без примусу стануть ґрунтом для якісного навчання восени.
Читайте також: Дитячі конкурси та кастинги: переваги та підводне каміння