Важливі етапи росту та розвитку цуценяти
Опубліковано 30 Липень 2024 о 18:00
Блог Діти в місті Запоріжжя > Оглядові статті > Важливі етапи росту та розвитку цуценяти
Photo: rozetka.com.ua
У процесі дорослішання життя цуценяти проходить через низку критичних етапів розвитку — маленька безпорадна грудочка шерсті перетворюється на вірного друга та надійного супутника. Розуміння цих етапів не лише допоможе власникам краще піклуватися про свого вихованця, а й забезпечить міцний фундамент для його здоров'я та щастя.
Перші місяці життя песики повністю залежні від матері, її молока та догляду. Згодом буде достатньо придбати корм з хорошим складом, вітаміни для цуценят і приділяти улюбленцеві увагу.
Як саме розвиваються цуценята, незалежно від породи, розповідаємо далі.
Від народження до 2 тижнів
У цей період цуценята ще не можуть регулювати температуру власного тіла, тому зігріває їх тільки мама або братики й сестрички. Не дарма вони завжди лежать гуртом та туляться одне до одного.
Також малюки нічого не чують, не бачать і навіть не мають зубів (поки що вони їм не потрібні). Харчуються винятково молоком матері та за 14 днів можуть удвічі збільшитися у вазі. Дефекацію та сечовипускання вони також не контролюють.
Для росту та розвитку більшу частину доби цуценята сплять. Вони майже не рухаються, можуть тільки повзати за допомогою передніх лапок, адже ще не зовсім контролюють своє тіло.
З 2 до 4 тижнів
На другому тижні малюки починають чути та бачити навколишній світ, зокрема своїх братів та сестер. І саме тут стаються перші спроби цуценят соціалізуватися: вони скулять та навіть тихо гавкають.
Рух стає активнішим та більш упевненим: перші ігри, відхід від маминої підстилки. Цуценята вже здатні зрозуміти, коли вони хочуть у туалет. Для цього вони відходять далі від місця, де мама їх годує та доглядає. Також проявляють інтерес до маминої їжі, а не тільки до молока.
Photo: rozetka.com.ua
З 4 до 12 тижнів
Майже всі звички та патерни поведінки, які формуються протягом 7 тижнів (між 3 та 10), залишаться з собакою на все життя. Це період спілкування з іншими тваринами в домі та людьми. Тому саме в цей час краще привчати малечу ходити в туалет, наприклад.
З кожним тижнем у мами стає все менше молока. Це знак, що час поступово переводити малюків на першу тверду їжу. До того ж до досягнення 6 тижнів цуценята мають уже повний набір молочних зубів, аби нормально кусати та жувати.
Протягом 6–8 тижнів малюк вчиться розрізняти своїх і чужих, нормально реагувати на інших членів родини та не лякатися їх. З 8 по 12 тиждень він також навчиться кусатися, ще краще гавкати в іграх із братами та сестрами.
По закінченню 12 тижня цуценя готове до розлуки з мамою, тому саме в цей період він найчастіше вирушає до нових власників.
Іноді деякі цуценята з виводка швидше або повільніше за інших пристосовуються до нового життя. Це також абсолютно нормально. Проте якщо затримка становитиме понад 1 тиждень, радимо відразу звернутися до ветеринара.
Читайте також: Роль домашніх тварин: навчання відповідальності та співчуттю