Залізо — мінерал для активного життя


Опубліковано 10 Травень 2023 о 18:00

Блог Діти в місті Запоріжжя >  Оглядові статті >  Залізо — мінерал для активного життя


Залізо — мінерал для активного життя

Photo: Freepik


Залізо є важливим мінералом, який підтримує роботу великої кількості важливих функцій в організмі. Зокрема, цей макроелемент впливає на рівень життєвої енергії, імунну систему, концентрацію уваги та інші задачі. Його нестача або, навпаки, надмірна кількість може негативно вплинути на самопочуття та здоров’я людини.


Вплив заліза на організм людини


Залізо є важливим компонентом гемоглобіну, який сполучається з киснем та розноситься завдяки еритроцитам по всьому тілу. Також воно сприяє обміну холестерину, відповідає за перероблення калорій в енергію та ефективну боротьбу з токсинами. Цей мінерал активує повноцінну роботу імунної системи та дозволяє підтримувати здоров’я клітин, нігтів, волосся та шкіри.

У період вагітності виникає посилена потреба організму в залізі, адже організм жінки виробляє більший обсяг крові та кількості еритроцитів для того, щоб забезпечити плід киснем та всіма необхідними корисними речовинами. На фоні цього падає рівень гемоглобіну, що в критичній ситуації може призвести до ранніх пологів або низької ваги немовляти після народження.

Недостатня кількість заліза може вплинути на баланс енергії в організмі людини. Через те, що завдяки залізу переноситься кисень до м’язів, забезпечується активна розумова та фізична активність людини. Низький рівень мінералу може призвести до серйозних проблем (наприклад, дратівливості або відчуття постійної втоми).


Норма вживання заліза


Доза вживання заліза залежить від багатьох факторів: зокрема, віку, статі та способу життя. Наприклад, в активний період зростання діти потребують більшої кількості мінералу, аніж дорослі. Загалом денна норма для дітей складає 10 мг. Втім, починаючи з підліткового віку (особливо для дівчаток через менструацію), потреба значно зростає.

Жінки віком 19-50 років мають щодня отримувати 18 мг заліза, натомість чоловіки в такому ж віковому діапазоні мають меншу потребу — 8 мг.

Потреба у макроелементі може зростати залежно від ситуації. Наприклад, під час вагітності та лактації, при проблемах зі шлунком, виразці, нирковій недостатності виникає підвищена потреба у залізі. Особливу увагу до рівня мінералу в організмі варто приділяти спортсменам, оскільки при активних фізичних навантаженнях руйнуються еритроцити. Також слід бути уважними й веганам та вегетаріанцям, оскільки залізо, отримане з рослинної їжі, засвоюється в недостатній кількості.


Дефіцит заліза: причини та симптоми


При виникненні залізодефіциту тканини та м’язи перестають отримувати кисень повною мірою, через що виникають проблеми з їх функціонуванням. В кінцевому результаті може виникати анемія. Вона може бути пов’язана з:

 • недостатньою кількістю заліза, що надходить з продуктів харчування;
 • зниженням всмоктування мінералу через порушення роботи шлунково-кишкового тракту;
 • підвищеною потребою у макроелементі під час вагітності;
 • великими крововтратами (наприклад, через серйозні поранення).

Ще анемія може виникати через нерегулярне харчування, одноманітний раціон. Нерідко вона розвивається у веганів та вегетаріанців через особливості їх харчування. Розпізнати анемію можна за рядом характерних симптомів. Серед них:

 • підвищена стомлюваність;
 • запаморочення;
 • шум у вухах;
 • головний біль;
 • зниження пам’яті;
 • миготіння «мушок» перед очима;
 • тахікардія.

У разі появи подібних проблем обов’язково варто здати загальний аналіз крові та звернутись до лікаря за додатковою консультацією.


Як подолати дефіцит заліза?


В першу чергу варто переглянути свій щоденний раціон. Збалансоване харчування має містити джерела заліза. Найбільша концентрація мінералу є у продуктах тваринного походження: молюсках, субпродуктах, яловичині та телятині. Веганам варто взяти до уваги той факт, що залізо також міститься в бобових (наприклад, сочевиці), шпинаті, горіхах та деяких фруктах та ягодах (хурмі, шовковиці, чорниці, смородині).

Збалансоване харчування — це добре, втім не може задовольнити потреби організму у разі анемії. Саме в таких випадках варто вживати спеціальні мінеральні комплекси на кшталт препарату «Залізо з незамінними поживними речовинами для здорових еритроцитів повільного вивільнення». Біодобавка містить необхідну кількість елемента для щоденного задоволення добової потреби

Кращому засвоєнню заліза сприяє вітамін С. Саме тому слід разом із вживанням мінералу збільшити споживання продуктів з високим вмістом вітаміну (наприклад, цитрусових) або ж приймати спеціальні вітамінні добавки.


*Самолікування може бути шкідливим для вашого організму. Перед початком прийому будь-яких лікарських засобів потрібно проконсультуватися з лікарем.

Підпишись на щотижневу програму від "Діти в місті"


Пошук