Практичне туалетне дитинознавство: запитання та відповіді психолологів про закрепи і не тільки
Опубліковано 27 Січень 2022 о 10:00
Блог Діти в місті Запоріжжя > Практичне туалетне дитинознавство: запитання та відповіді психолологів про закрепи і не тільки
Photo: Freepik
На книжкових полицях Європи можна знайти чимало дитячих книг про те, що знаходиться у горщику. Це не дивно, адже у певному віці тема горщика і какашок стає для дитини актуальною. «Діти в місті» дізнавалися, чому важливо не табуювати цю тему, і з чим пов'язані страхи та інтерес дитини до власних фекалій.
Вікові особливості
Дитячий сімейний психолог Світлана Ройз на своїй сторінці у Фейсбуці зазначила, що в районі 2,5-4,5 роки у дітей стає популярною тема какашок. Вони багато жартують про попу, сміються з «пукальних» звуків і можуть жартома називати когось «какашкою». Крім цього, діти у цьому віці виявляють інтерес до мультиків та книг на цю тему. Психолог наголошує, що для такого віку – це норма.
За словами експерта, усвідомлено ходити на горщик діти починають приблизно до 2-3 років, коли у них з'являється власне "Я". Процес дефекації – це один із перших процесів, який дитина здатна контролювати самостійно.
Письменник Ксенія Букша зазначає, що для дворічок нормально пишатися своїми какашками та досліджувати їх. На цей момент дуже важливо не соромити їх за це.
Закрепи та психологічні проблеми
Photo: Freepik
Дитячий психолог Наталія Медведєва зазначає, що через табуювання цієї теми у дитинстві у багатьох дорослих є проблеми та складнощі з дефекацією. Наприклад, людина не може сходити в туалет поза домом, у неї виникають психологічні складності у поїзді чи літаку. Усе це впливає на формування тривоги, тому важливо дати дитині прожити цей досвід у правильному віці.
За словами Світлани Ройз, у дітей нерідко виникають закрепи, пов'язані з емоційним станом, а не роботою кишківника. Якщо виникла така проблема, необхідно насамперед звернутися до педіатра. Якщо ж здоров'я та харчування дитини в нормі, потрібно подивитися на інший бік теми.
Іноді закрепи можуть бути пов'язані з травматичним досвідом. Наприклад, якщо дитині було боляче ходити в туалет, вона боятиметься знову пережити це неприємне почуття. Втім, за словами психолога, є й менш очевидні причини.
Світлана Ройз виділила кілька моментів, які можуть спровокувати закрепи у дітей:
- Дитина по комусь сумує, намагаючись «утримати» в собі емоції, враження чи конкретних людей.
- Дитина часто чує установку «Ти маєш контролювати!», батьки занадто багато вимагають від дитини.
- Дитина не може переживати усі свої емоції.
- Батьки демонстрували гидливість до фекалій при дитині.
- Дитина не почувається в безпеці, коли їй потрібно сходити до туалету.
- У дитини немає можливості мати щось своє, не ділитися з братами чи сестрами.
- Дитина мало займається творчістю, не взаємодіє з різними матеріалами у вигляді фарб, глини, пластиліну.
- Дитина часто чує про фінансові проблеми в сім'ї та необхідність економити.
- У дитини немає можливості на щось вплинути, відчути свою владу та особисту силу.
- Дитина пережила втрату.
Photo: Freepik
Щоб виправити проблему, психолог радить давати дитині більше свободи та можливостей приймати рішення, змогу відчувати, що вона має владу над своїм «Я». Важливо спостерігати за своєю поведінкою, контролювати свої емоції та розмови при дитині. Необхідно давати дитині можливість переживати різні емоції, не вводити заборону на погані емоції. Важливо стежити за емоційним станом дитини, а також її всебічним розвитком. Якщо ж у сім'ї сталося горе, необхідно подбати про те, щоб дитина прожила свої емоції, не капсулюючи їх.
Додамо, що існує багато розмальовок, мультфільмів і пісеньок на цю тему. Вони допоможуть в ігровій формі обговорити з дитиною туалетне питання. Поясніть, що деякі теми варто обговорювати лише вдома з батьками або близькими людьми, яким можна довіряти.
Читайте також: «Як тобі не соромно»: 10 фраз, які травмують дитину
Книжки на допомогу батькам
Щоб обговорювати тему какашок з дитиною було комфортніше, зверніть увагу на вибір книжок на цю тему:
- «Чарівна книга про какашки», Анна Булгакова,
- «Маленький кріт, який хотів знати, хто наклав йому на голову» (Хольцварт Вернер),
- «Маленька книжка про какашки», Пернілла Стальфельт,
- «Макс і горщик», Барбру Ліндгрен,
- «Весна і какашка», Андрус Ківіряхк,
- «Пригоди какашки», Анна Сучкова,
- «Всі какають», Таро Гомі,
- «Боляче, коли я какаю! Історія для дітей, які бояться користуватися горщиком», Говард Дж Беннетт.
Читайте також: Як культивувати в дітях любов до власного тіла